Membership

The Audit & Risk Committee consists of at least four members: up to three independent members and two Councillors nominated by Council. The Mayor or CEO may nominate an alternative Councillor to act as a substitute in order to maintain a quorum.

External members are appointed by Council following a public advertisement for a term of three years.  The term may be extended by Council for up to one year to enable an orderly rotation of the members.

The Chairperson of the Committee is appointed from the external members by Council. The Audit & Risk Committee is required to meet at least quarterly.

Upcoming meeting dates

  • 18 February 2021
  • 13 May 2021
  • 29 July 2021
  • 16 September 2021
  • 21 October 2021

Independent Members

Mr Fred Douglas 
Ms Julie Guest B/Bus CA
Ms Lisa Ford CPA (Current Chair)

Councillor Members

Cr Wayne Limbrick

Cr Marie Martin

Cr Libro Mustica (Mayor) – ex- officio member